Lipoza iniekcyjna

W ramach wsparcia świadczonego przez nasz gabinet medycyny estetycznej, możliwe jest wykonanie zabiegu, jakim jest lipoliza iniekcyjna. Jest to metoda dla osób borykających się z miejscowym otłuszczeniem ciała, nie mających dużej nadwagi, lecz tylko chcących skorygować swoją figurę.


Czym jest lipoliza iniekcyjna?

Zabieg ten pozwala na bezoperacyjną, trwałą i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej poprzez deponowanie w tkankę tłuszczową mieszanki fosfatydylocholiny, deoksycholatu i np. L-karnityny. Procedury tego typu stają się na świecie alternatywą dla bolesnych zabiegów jak odsysanie tłuszczu. Jest to obecnie najbezpieczniejsza i relatywnie tania medyczna metoda efektywnego usuwania tkanki tłuszczowej z danego obszaru.


Jak przebiega cały proces?

Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem polegającym na podawaniu przy pomocy igły bezpośrednio do tkanki tłuszczowej roztworu fosfatydylocholiny, znanej również jako lecytyna. Substancja ta pochodzi z ziaren soi, co czyni z niej całkowicie neutralną substancją. Przenika ona przez błony komórkowe i rozbija depozyty tłuszczu działając jako detergent dla komórek tłuszczowych. W ten sposób sprawia, że stają się one rozpuszczalne w wodzie i łatwo wydalane przez układ krążenia i limfatyczny. Stosowanie tego preparatu w medycynie nie wykazało jak dotąd skutków ubocznych.


Do kogo skierowany jest ten zabieg?

Jeśli chodzi o to, kto może skorzystać z zabiegu lipolizy iniekcyjnej – proponowane w naszych gabinetach procedury mogą być pomocą dla osób, które nie mogą pozbyć się nagromadzonego tłuszczu - zarówno przez aktywność fizyczną, jak i zmianę sposobu odżywiania się. Są to więc procedury miejscowe, które mogą pomóc w obszarach, które najbardziej dokuczają Pacjentowi. Najczęściej zabieg wykonywany jest w okolicach nadmiernych nagromadzeń tkanki tłuszczowej: podbródka i brody, brzucha, ud, bioder oraz pośladków.

Warto jednak zauważyć, że lipoliza iniekcyjna nie będzie efektownym rozwiązaniem dla osób z dużą otyłością - mogą więc one wybrać inny zabieg, jeśli chcą poddać się procedurze związanej z medycyną estetyczną.


Zabieg lipolizy iniekcyjnej nie jest bolesny

Osoby, które chcą poddać się zabiegowi powinny dokładnie poznać jego przebieg. Oczywiście, na miejscu każdy Pacjent będzie mógł otrzymać garść niezbędnych informacji oraz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości podczas rozmowy z osobą wykonującą procedurę.
Lipoliza iniekcyjna, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzana jest za pomocą wstrzykiwania pod skórę specjalnego preparatu. Do zabiegu wykorzystywane są bardzo cienkie igły - sprawia to, że wkłucia nie wywołują dużo nieprzyjemnych odczuć. Mimo początkowego uczucia pieczenia i widocznego zaczerwienienia, skóra szybko wraca do poprzedniego stanu.

Lipoliza iniekcyjna to jednak nie jest tylko sam zabieg – wcześniejszy opis procedury dokładnie uwzględniał fakt, że równie ważne jest późniejsze działanie wstrzykniętej substancji, czyli rozkład tłuszczy poprzez wodę, które wywołuje szereg widocznych na powierzchni skóry zmian. Wówczas możliwy jest obrzęk części ciała poddanych procedurze, w niektórych przypadkach jest on dość spory. Należy również przygotować się na ból i pieczenie lub uczucie swędzenia. Nie powinny nas przestraszyć także niewielkie krwiaki. Zabiegi powtarza się średnio 4-5 razy w odstępach miesiąca w zależności od ilości tkanki tłuszczowej.

Co ważne, jeśli Pacjent lub Pacjentka jest aktywna fizycznie, lipoliza iniekcyjna nie wymaga żadnego okresu powracania do pełni sił. Jeśli tylko ból w miejscu poddanym zabiegowi nie utrudnia aktywności, możliwy jest powrót do ulubionych ćwiczeń już następnego dnia.


Kto może poddać się zabiegowi lipolizy iniekcyjnej?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, jest to proces, z którego mogą skorzystać osoby niezadowolona z miejscowego nagromadzenia tłuszczu. W związku z tym, obszary, które mogą zostać poddane procedurze to:

 

  • podwójny podbródek,
  • fałd tłuszczu na brzuchu,
  • tłuszcz na udach,
  • tłuszcz na pośladkach,
  • tłuszcz wokół pach,
  • poduszeczki tłuszczu w okolicy pach,
  • zbyt grube kolana.

 

Jak widać, w ramach zabiegu możliwe jest skupienie się na jednej części ciała, jednym obszarze, który dla Pacjenta lub Pacjentki jest problematyczny. Wstrzyknięty podczas lipolizy iniekcyjnej preparat zadziała na dany obszar i umożliwi jego reakcję z komórkami tkanki tłuszczowej - ale tylko w danym miejscu. Pacjenci, który chcą poddać się zabiegowi w dwóch obszarach (np. na udach i podbródku), muszą umówić się na dwie osobne serie zabiegów (w zależności od obszarów i możliwości, mogą być one wykonane jednego dnia, jednak w rzeczywistości konieczne będzie przeprowadzenie całej procedury najpierw na jednej, a potem na drugiej części ciała).


Przeciwwskazania do lipolizy iniekcyjnej

Jak każdy zabieg ingerujący w ciało człowieka w mniejszym lub większym stopniu, lipoliza iniekcyjna nie może być wykonana, jeśli Pacjent lub Pacjentka ma pewne choroby, alergie lub nie pozwala na to obecny stan zdrowia. Główne powody do dyskwalifikacji to:

 

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby alergiczne (szczególnie uczulenia na białko jaja kurzego i soję),
  • choroby autoimmunologiczne,
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • choroby nerek.

 


Co dzieje się po wyjściu z gabinetu?

Kilka dni po zabiegu trzeba spodziewać wspomnianych wcześniej objawów. Oczywiście, w przypadku wykonywania procedury na udach, będą one znacznie mniej uciążliwe niż w sytuacji, w której zastrzyki robione były na podbródku - ból może być zbliżony, jednak możliwe zaczerwienienia i obrzęki łatwiej ukryć w przypadku części ciała znajdujących się pod ubraniem. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, kiedy tworzymy plany na dni po zabiegu.

Lipoliza iniekcyjna nie jest na tyle inwazyjnym zabiegiem, żeby wymagała od Pacjentów ograniczenia aktywności fizycznej czy wymuszała leżenie w łóżku. Poziom aktywności czy ćwiczeń należy dobierać adekwatnie do swojego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że objawy występują zawsze. Są to na przykład:

 

  • zaczerwienienie, uczucie ciepła w miejscach podania (kilka godzin),
  • obrzęk, ból, pieczenie (kilka dni),
  • krwiaki, zasinienia,
  • wrażliwość na ucisk lub dotyk uczucie "bycia chorym",
  • biegunka,
  • możliwy ostry, nieprzyjemny zapach moczu, związane z wydalaniem metabolitów z tkanki tłuszczowej, detoksykacją organizmu (kilka dni po zabiegu).



Pacjentów zainteresowanych lipolizą iniekcyjną zapraszamy do kontaktu.