Inne zabiegi

Leczenie nadpotliwości

 

Nadmierna potliwość upośledza codzienną aktywność, może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym i towarzyskim. Wyzwalana jest przez czynniki emocjonalne, termiczne, smakowe oraz psychiczne.


Nadmierna potliwość (hyperhidrosis) to określenie medyczne dla nadmiernego pocenia się, stanu, który zwykle zaczyna się w młodości i nieleczony trwa przez całe życie. Gdy nadmierna potliwość jest ograniczona do konkretnej okolicy ciała, określa się ją mianem potliwości miejscowej. Miejscowa potliwość najczęściej dotyczy – pach, dłoni, podeszew stóp, twarzy, głowy.


Jak nadmierna potliwość wpływa na życie osób dotkniętych tą przypadłością?

Nadmierna potliwość sprawia, że skóra jest stale wilgotna, co może prowadzić do jej maceracji i sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Ale, co najważniejsze, nadmierna potliwość wywiera bardzo negatywny wpływ na życie zawodowe i towarzyskie. Nadmierne pocenie się jest bardzo częstym problemem ludzi aktywnych, żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Mokra dłoń, czy krople potu na czole utrudniają funkcjonowanie wielu ludziom w życiu osobistym i zawodowym. Spocone dłonie mogą stanowić poważny problem w niektórych zawodach (muzycy, elektrycy, zegarmistrzowie), a w ciężkich przypadkach mogą nawet stać się przyczyną zmiany zawodu. W zawodach, gdzie wymagane są kontakty towarzyskie i podawanie ręki, osoby ze spoconymi dłońmi często czują zakłopotanie i niepewność.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość pach często zadają sobie wiele trudu, aby ukryć zaplamione ubrania. Biorą prysznic co najmniej dwa razy dziennie, ubierają się na ciemno i nie zdejmują marynarki, nawet gdy jest bardzo gorąco.

 

Co powoduje nadmierną potliwość?

Istnieją dwa rodzaje nadmiernej potliwości:
1. Pierwotna nadmierna potliwość, gdzie pierwotna przyczyna wzmożonego wydalania potu jest nieznana. Większość przypadków ogniskowej nadmiernej potliwości to potliwość pierwotna i uważa się, że jej przyczyną jest nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego. Pierwotna nadmierna potliwość może mieć też podłoże genetyczne, ponieważ ponad połowa pacjentów ma krewnego z podobną dolegliwością.
2. Wtórna nadmierna potliwość zwykle jest objawem choroby leżącej u jej podłoża. Może być też spowodowana przez niektóre leki, wysoką temperaturę i pikantne potrawy.
Czy nadmierną potliwość można leczyć?
Dostępnych jest wiele sposobów leczenia nadmiernej potliwości. Wybór leczenia powinien być dokonany przez lekarza i zależy od nasilenia i lokalizacji nadmiernego wydalania potu, a także od jego wpływu na życie towarzyskie i zawodowe danej osoby.

 

Dostępne metody leczenia to:

 • wstrzyknięcia toksyny botulinowej typu A (Botox, Dysport),
 • leki stosowane miejscowo,
 • leki stosowane doustnie,
 • iontoforeza,
 • metody chirurgiczne.


Wstrzyknięcia toksyny botulinowej typu a (botox, dysport)

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną łączącą się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych. Blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika (acetylocholiny), który stymuluje wytwarzanie potu.

Badania wykazały, że wstrzyknięcia toksyny botulinowej dają znaczną poprawę w leczeniu nadmiernej potliwości miejscowej. Zabieg polega na punktowym ostrzykiwaniu niewielką ilością preparatu, przy użyciu bardzo cienkiej igły, miejsc o zwiększonej potliwości (twarz, pachy, dłonie, stopy, twarz, głowa). W celu zapewnienia pełnego komfortu pacjentowi, przed zabiegiem można wykonać miejscowe znieczulenie. Ustąpienie nadpotliwości obserwuje się po 3-5 dniach po zabiegu i utrzymuje się zwykle do 6 miesięcy. Niekiedy efekt działania leku jest dłuższy z powodu wyeliminowania czynnika emocjonalnego nasilającego pracę gruczołów potowych. Podobnie jak w przypadku leczenia zmarszczek, zabieg może być wielokrotnie powtarzany 2 razy do roku lub jeden raz przed okresem letnim, kiedy nadmierna potliwość jest najbardziej kłopotliwa


Czy wstrzyknięcia toksyny botulinowej są bezpieczne?

 • zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży i w czasie laktacji
 • innymi rzadko występującymi przeciwwskazaniami są: alergia na toksynę botulinową typu A lub albuminę ludzką
 • choroby płytki nerwowo-mięśniowej (miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta-Eatona)
 • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych (np. gentamycyna)
 • rozległe uszkodzenia skóry.


Mezoterapia rozstępów

 

Stosujemy specjalną mieszaninę substancji (m.in. DMAE, kwas hialuronowy, witaminę B5, pierwiastki śladowe), które silnie napinają skórę, poprawiają koloryt, rozjaśniają, redukują rozstępy. Szczególnie spektakularne efekty osiąga się w przypadku świeżo powstałych rozstępów, np. u młodych ludzi przy intensywnym wzrastaniu bądź przy rozstępach powstałych u kobiet w trakcie ciąży (zabieg możliwy jest do wykonania po zakończeniu karmienia piersią).

Warto podkreślić, że im później dana osoba zdecyduje się na zabieg usuwania rozstępów, tym gorszy efekt estetyczny może uzyskać. Najlepiej poddawać zabiegom rozstępy świeże, które jeszcze nie zbladły. Rozstępy powstają na skutek zerwania włókien kolagenowych i elastynowych na etapie intensywnego i szybkiego rozciągania się skóry. W wielu przypadkach ich całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe – można natomiast znacząco zmniejszyć ich widoczność, poprawiając tym samym wygląd i kondycję skóry.

Mezoterapia rozstępów to skuteczny zabieg niwelujący wrzecionowate ślady na skórze. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnym preparatem bogatym w składniki odżywcze. Po serii zabiegów skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Zabieg można przeprowadzać na dowolnym obszarze ciała.


Peelingi chemiczne

 

Peelingi medyczne to profesjonalne zabiegi złuszczania na różnych poziomach skóry. Jest to skuteczna metoda zminimalizowania defektów kosmetycznych oraz walki ze starzeniem się skóry.
Ogólne wskazania do wykonywania peelingów to trądzik, blizny po trądzikowe, objawy posłonecznego starzenia się skóry, różnego rodzaju zaburzenia barwnikowe i przebarwienia skóry, skóra łojotokowa, rozstępy i inne.

Rodzaj peelingu dobierany jest indywidualnie przez lekarza po ocenie stanu skóry i uwzględnieniu potrzeb pacjenta.

W naszym gabinecie oferujemy Państwu szeroką gamę peelingów o różnym stopniu złuszczania.
Najbardziej popularne, powierzchowne peelingi to:
Mandel 50- peeling na bazie 50% kw. migdałowego, kw. cytrynowy, kwercetyna, kw. fitowy.

 

Wskazania:

 • trądzik i blizny po trądzikowe
 • skóra łojotokowa z rozszerzonymi porami
 • fotostarzenie delikatnej i łojotokowej skóry.Zabiegi powtarza się co 7-15 dni, dla osiągnięcia trwałego efektu zaleca się wykonać 6-8 zabiegów.
Mandel Plus - 50% kw. migdałowy, kw. cytrynowy, kwercetyna, kw. fitowy, kw. tiomlekowy.

 

Wskazania:

 • fotoaging (starzenie się skóry pod wpływem słońca)
 • trądzik, skóra łojotokowa
 • melazma
 • zaburzenia pigmentacji
 • przebarwienia pozapalne
 • piegi.


Substancje te mają działanie anti-aging, potęgują i przyspieszają odbudowę skóry.
Mandel 60 - na bazie 60% kw. migdałowego, wzbogacony mieszanką substancji przeciwutleniających i chelatujących.

 

Wskazania:

 • fotoaging skóry łojotokowej
 • trądzik występujący na bardzo wrażliwej skórze.